Aktualności

III Akcja miała miejsce w  sobotę 24.03.2012.Była piękna pogoda ,+17 st.  Przybyło  7 ochotników.

Zebraliśmy 25 worków śmieci,7 opon i inne duże przedmioty.

Niestety większość powiadomionych środków przekazu nie zamieściła na czas informacji o akcji lub nie napisała w ogóle. Wygląda to tak jakby dla nich ta akcja już się "przejadła".

Jednak te osoby, które dotarły  pokazały ,że można zawsze na nich liczyć.

Sprzątaliśmy  rzekę w okolicach mostu przy ulicy Asnyka i Szopena.

Nasza praca nie pójdzie na marne jeśli zostanie zbudowany płot od strony ul. Asynka (wystarczy siatka leśna wysoka na 2metry).Wygląda na to ,że łatwy dojazd sprzyja wywożeniu śmieci nad rzekę. Źle zabezpieczony punkt odbioru śmieci przy tej ulicy także przyczynia się do rozsypywaniu śmieci na brzeg rzeki. To samo dotyczy drogi z Wyżnego Krościenka do ul. Żeromskiego w Krośnie. Tam też będziemy zabiegali w Urzędzie Gminy o wykonanie takiego płotu.

W 2011roku sprzątaliśmy tam dwukrotnie. W akcji pomagał tylko 1 mieszkaniec tej miejscowości.

Jestem pewien, że gdyby władze miejscowości w których sprzątamy zaproponowały uczestnikom akcji bezpłatne wejścia na imprezy kulturalne, sportowe lub np. bilety na basen wtedy liczba ochotników byłaby dużo większa.

 

W czerwcu 2012 byłem w akcji którą zorganizował  nadleśniczy Tadeusz Mędrek  i grupa pracowników Nadleśnictwa Dukla. Sprzątalismy park leśny Dębina.Zebraliśmy wszystkie śmieci.Od wtedy też caly kompleks jest monitirowany kamerkami.

 

  IV akcja odbyła się w sobotę 20.10.2012.

W sumie przybyło  6 osób.Piękna pogoda i  niski stan wody  sprawiły, że udało nam się dokończyć sprzątnie rzeki w pobliżu mostu przy ulicy Asnyka I Szopena. Mamy czyściutkie 600 m Wisłoka.

Następna akcja w marcu 2013.Będziemy sprzątać Wisłok w dzielnicy Białobrzegi.

 

V Akcja Czysty Wisłok


W sobote 13.04,. na Białobrzegach w Krośnie w ramach V Akcji Czysty Wisłok zgłosiło się  35 ochotników.
Sprzątliśmy oba brzegi zarówno w góre , jak i w dół rzeki od mostu przy ul.Konopnickiej.Doszliśmy do ławy przy oczysczalni ścieków a także około 200metrów w góre rzeki.
Zebraliśmy śmieci do około 70 worków. Po za tym jak zwykle kilka opon itd. Przy okazji odkryto niewypał oraz pułapki na bażanty.
Tym razem do akcji przyłączyły sie także szkoły. Pani Katarzyna Patejko oraz Magdalena Rąpała-nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 3 przyszły
z grupą około 13 uczniów, które z wilekim zaangażowaniem sprzatały brzegi rzeki.Także Pan Robert Nycz wychowawca i pedagod z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6(budowlanka) przyprowadził 4 uczniów.
Cieszy mnie udział wędkarzy z koła nr 1 w Krośnie które reprezentował Pan Bienia i Pan Sęp.
Jak zwykle nie zawiódł radny miejski Ireneusz Kwieciński, który był na prawie wszystkich akcjach.
Tym razem pomogła nam również radna z Białobrzeg Pani Dagmara Szelc i prezes MPGK Janusz Fic.
Akcje ubezpieczał ratownik WOPR Jacek Ukleja.
Pogoda była znakomita, jedynie stan wód był trochę za wysoki ale ten odcinek będziemy jeszcze poprawiać jesienią.

 

VI AKCJA CZYSTY WISŁOK

W VI akcji wzięło udział 8 osób.Bardzo pomocna była łódka, którą użyczył jeden z uczestników i mieszkaniec Białobrzegów.
> Zebrano około 20 worków a po za tym jak zwykle kilka opon.W przyszłym roku będziemy chcieli użyć dodatkowo tratwy zrobionej z pięciolitrowych plastikowych butelek po wodzie.
> Będę wdzięczny za pomoc w zebraniu takich pustych opakowań.
> Następna akcja wiosna 2014.

 

VII AKCJA CZYSTY WISŁOK

 

Zapraszam do sprzątania brzegów Wisłoka w dniu 22.03.2014. Zbiórka o godzinie 9-tej na parkingu przy moście na ul.Okrzei.

Będziemy szli w kierunku Białobrzeg a jeśli pozwoli na to ilość ochotników pojdziemy także w kierunku bazaru.

Proszę zabrać buty gumowe i rękawiczki.

 

VII AKCJA ZAKOŃCZONA

 

Dziękuję serdecznie wszystkim uczestnikom sobotniego sprzątania!
W akcji wzięło udział 19 osób w tym ponownie 3 uczniów z wychowawcą  z Budowlanki,dwaj członkowie zarządu koła nr 1 PZW w Krośnie, dwaj społeczni strażnicy rybaccy ,jeden radny miejski oraz krakowski student piszący prace inżynierską o dzikich wysypiskach w Krośnie i okolicy.
Zebrano co najmniej 55 worków.
Po raz pierwszy, dzięki inicjatywie prezesa MPGK, śmieci zostały wywiezione zaraz po akcji .

Niezbyt wysoki stan wód oraz piękna słoneczna pogoda sprzyjały owocnej pracy tym bardziej, że dostęp do brzegów nie był stosunkowo trudny.
Podzieliliśmy się na 4 grupy. Wysprzątano odcinek rzeki od mostu na ul.Okrzei do kładki koło MPGK (Zawodzie), w przeciwnym kierunku przeszliśmy około 300 metrów ( w kierunku Białobrzegów).
Po drugiej stronie rzeki tj.od strony centrum miasta wysprzątaliśmy brzegi w okolicy stadionu przy ulicy Legionów a w przeciwnym kierunku od mostu do ujścia rzeki Lubatówka. W tym miejscu znaleziono 2 dzikie wysypiska, które mam nadzieję zostaną uprzątnięte przez służby miejskie.Podobne wysypisko jest niedaleko wejścia na ogrody działkowe  przy ul.Ściegiennego (okolice przepompowni). Tam posprzątaliśmy brzeg rzeki ale działkowcy zapewnili mnie, że jest miejsce częstych spotkań różnych podejrzanych "biesiadników"  więc pewnie niedługo będzie czysto. W ogóle to dotyczy całego miasta-okolice Wisłoka to miejsce libacji alkoholowych więc nasza praca pójdzie na marne o ile będzie na to przyzwolenie i brak koszy na śmieci.

Korzystając z okazji chciałbym zaprosić do wzięcia udziału w Konkursie  Fotograficznym pt. PIĘKNY WISŁOK.Termin nadsyłania prac do końca marca 2015 roku.
Wystawa planowana jest podczas dni Krosna w czerwcu 2015.
Celem jest pokazanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych dzikiej rzeki i tym samym ochrona jej przed szkodnictwem wyrządzanym przez RZGW a nazywanym fachowo "regulacją cieków wodnych".   
Szczegóły konkursu będą ogłoszone wkrótce na stronie www.czystywislok.pl oraz RCKP w Krośnie .
Jednocześnie szukamy chętnych do ufundowania nagród dla zwycięzców.

Zapraszam na kolejną akcje w październiku.

 

VIII AKCJA już w sobote 18.10.2014.

Spotykamy sie nad Wisłokiem na końcu ulicy Wiklinowej.

 

VIII akcja CZYSTY WISŁOK zakończona.Chociaż do końca nie było wiadomo czy przestanie padać, nie odwołałem akcji.Przed 9- tą

zaświeciło słońce! Ależ mieliśmy szczęście.

Stan wody na odcinku gdzie nurt był szybki pozwolił na wejście do rzeki ( w niedziele byłoby to już niemożliwe).

Sprzataniem brzegów w pobliżu resztek starej ławy zajęły sie dziewczyny.Natomiast ja ,Irek, Tomek i Bartek poszliśmy w dół rzeki gdzie sprżataliśmy z brzegu i z wody.

Piękny odcinek rzeki o górskim charakterze został oczyszczony.

W sumie w 7 osób zebralismy śmieci do 19-tu worków.

Kolejna akcja na wiosnę.

Szczegóły odnośnie KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO juz niedługo na naszej stronie.

 

IX AKCJA CZYSTY WISŁOK
 

 Sprzątanie brzegów Wisłoka już w sobotę 11.04.2015.
Zbiórka o godzinie 9-tej na parkingu z tyłu hali sportowej przy ul.Bursaki.
 Będziemy sprzątać rzekę między mostami na ul.Korczyńskiej i Asynka.
Proszę zabrać buty gumowe i rękawiczki.

   

IX AKCJA CZYSTY WISŁOK ZAKOŃCZONA

Bardzo dziękuję wszystkim uczestników  za przybycie .

Zrobiliśmy naprawdę dużo.

16 osób zebrało około 50 worków śmieci i kilka opon.

W ciągu 3,5 godziny udało się posprzątać prawie cały zaplanowany odcinek rzeki tj. pomiędzy mostami na ul. Korczyńskiej i ul.Asnyka.

Wstępna data jesiennej akcji to 17.10.2015.

 

X AKCJA CZYSTY WISŁOK

W sobotę 17.10.2015 będziemy sprzątać Wisłok w pobliżu ulicy Wiklinowej,Będzie to kontynuacja akcji z ubiegłego roku , która ma wykazać ile śmieci przypłyneło z wezbranymi wiosennymi wodami z miejscowości leżącymi powyżej Krosna.

Spotykamy się o  9-ej na końcu ulicy Wiklinowej.Sprzątamy do godziny 12-ej.

W razie pytań proszę dzwonić na 608 527 616

 

X AKCJA  sprzątania rzeki została przeniesiona na sobotę 7.11.2015. Tym razem spotykamy sie o godzinie 10- ej.

X AKACJA CZYSTY WISŁOK zakończona

Tym razem sprzątałem tylko razem z Irkiem Kwiecińskim. Na pięknym górskim odcinku rzeki zebraliśmy 8 worków śmieci. Mimo ,że rok temu ten odcinek był przez nas sprzątany wiosenna woda naniosła z miejscowości powyżej Krosna następne śmieci. Będę zachęcał różne środowiska (szkoły, urzędy, parafie)aby zaczęły również podobne akcje w swoich wioskach. Tym razem znaleźliśmy sporo złomu ( w tym stara pochwa od sztyletu)i trochę sprzętu wędkarskiego.

XI AKCJA CZYSTY WISŁOK JUŻ W SOBOTĘ 02.04.2016.

 

XII AKCJA CZYSTY WISŁOK ZAKOŃCZONA.

 

XIII Akcja CZYSTY WISŁOK JUZ W SOBOTE 18.03.2017.

Spotykamy sie o godzinie 9- ej w okolicy mostu przy ulicy Asnyka i sprzątamy wzdluż ogródków działkowych.

Kończymy o godzinie 12- ej.

XIII AKCJA CZYSTY WISŁOK ZAKOŃCZONA

W kolejnej akcji wiosennego sprzątania rzeki wzięło udział 5 ochotników.Po godzinie sprzątania zaczęło padać, ale mimo to zebraliśmy 25 worków śmieci, kilka opon, 2 materace ,3

dywany i miejski kosz na śmieci wraz z betonową podstawą. Kolejny raz potwierdza się ,że dopóki ogrody działkowe przy ulicy Szopena nie będą miały własnego kontenera na śmieci,

nad Wisłokiem będą urządzane dzikie wysypiska. Tak jak w innych miejscach również pojemnik na ubrania na początku ulicy Lunaria jest powodem tworzenia się dzikiego wysypiska.

 

IV AKCJA CZSTY WISŁOK ZAKOŃCZONA

 

XIV AKCJA CZYSTY WISŁOK ZAKOŃCZONA

Dziękuję wszystkim uczestnikom XIV Akcji CZYSTY WISŁOK! Pogoda jak na zamówienie.Frekwencja jak na jesień bardzo dobra. Zebrano ponad 30 worków, stary fotel samochodowy kilka opon oraz resztki domku działkowego, które wróciły za ogrodzenie na teren ogródków. Bramka w tym miejscu została przez nas zablokowana.Sprzątaliśmy w wodzie i na brzegach ponad 2 kilometrowy odcinek od wyspy na Sztukach aż do końca ogrodów działkowych przy ulicy Wiklinowej.W marcu spotkamy się ponownie na Wyżnym Krościenku.

 

XV AKCJA CZYSTY WISLOK

 

Uwaga uwaga! Już 7 kwietnia 2018 robimy 15 -tą akcje CZYSTY WISŁOK.

Spotykamy się o 9 ej na parkingu przy szkole podstawej na Wyżnym Krościenku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • ©2019 Czysty Wisłok. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powered by PyroCMS